Menu

Ketogenní dieta a alkohol. Ano nebo ne?

3. 7. 2019
6 minut čtení

Dodržovat striktní ketogenní dietu a přitom žít běžný společenský život je občas velmi složité. Sacharidy naleznete téměř v každé potravině, na kterou se podíváte. Čistý alkohol však žádné sacharidy neobsahuje a přesto jej odborníci při redukční dietě nedoporučují. Proč? Pojďme si to vysvětlit.

Žádné sacharidy, ale vysoká nutriční hodnota

Pravděpodobně nenaleznete žádného lékaře, který by vám doporučil doplnit svůj denní příjem alkoholem, obzvláště pokud držíte dietu. Důvodem je vysoká energetická hodnota alkoholu. Přestože čistý alkohol (resp. ethanol) neobsahuje žádné bílkoviny, tuky ani cukry, jeho energetická hodnota je 20 kJ na jeden gram, což je poměrně hodně. Připočteme-li k tomu fakt, že energie přijatá z alkoholu nepřináší našemu tělu vůbec žádnou výživovou hodnotu, nenabízí nám pití alkoholu nic, co by nám při dietě pomohlo.

Alkohol stimuluje chuť k jídlu

Ačkoliv si to mnoho z nás neuvědomuje, alkohol podporuje chuť k jídlu a vzbuzuje v nás pocit hladu. A jelikož alkohol konzumujeme často v prostředí barů a hospůdek, které nenabízí příliš možností zdravého stravování, snadno tak podlehneme a objednáme si něco na zub. A pokud ne vy, tak vaši spolustolovníci určitě. Pokud už se něco takového stane, zkuste odolat anebo si k mlsání objednat oříšky.

Rychlé opití i riziko dehydratace

Ať už držíte jakoukoliv dietu, bývá vaše tělo dočasně oslabeno. Mějte proto na paměti, že v tomto stavu je vaše vstřebávání alkoholu podstatně zhoršeno, což se projevuje zejména rychlým nástupem opilosti a delší a nepříjemnější kocovinou druhý den. Pijte tedy s rozumem a doplňujte také pitný režim. Doporučena je vždy jedna sklenice vody po každé „porci“ alkoholu.

Vliv alkoholu na ketózu

Alkohol ve skutečnosti dokáže stav ketózy ještě více prohloubit. Po požití se totiž dostává do jater, kde se přemění na triglycerid, který pozitivně ovlivňuje tvorbu ketonů. Problémem však je zpomalení metabolismu, které s sebou požití alkoholu přináší. Díky tomu není pití vhodné ani v případě ketogenní diety.

Jaký alkohol můžete pít při ketogenní dietě?

A nyní to, co všechny zajímá nejvíce – co tedy mohu pít? Pít můžete cokoliv, ale pouze v přiměřeném množství. Pojďme se podívat zblízka na některé druhy alkoholu.

Pivo

Pivo obvykle obsahuje mezi 3-5 % alkoholu, díky čemu se řadí k nejméně alkoholickým nápojům vůbec. Problém však nastává s jeho objemem. Na rozdíl od vína či destilátů jej totiž pijeme spíše po litrech. Jedno velké 12stupňové pivo obsahuje dohromady 990 kJ, což je stejné množství energie, jako má jedna kobliha nebo půl balíčku chipsů. Nealkoholický birel má zhruba poloviční množství energie. 

Víno

Víno je na tom o poznání lépe. Dvě deci bílého suchého vína mají energetickou hodnotu 440 kJ a řadí se tak k alkoholu s nejnižším množstvím sacharidů. Úplně nejméně jich však má šumivé víno typu prosecco. Obsahuje jen 4 gramy sacharidů na 2 deci.

Obdobné množství sacharidů má i suché červené víno. To má však vyšší energetickou hodnotu. Obsahuje 580 kJ. Ovocným vínům a ciderům se vyhněte úplně.

Tip: Skvělou alternativou pro letní večery může být vinný střik, tedy víno ředěné s vodou. Nejen, že díky koncentrovanosti obsahuje nižší množství sacharidů i energie, ale předejdete také dehydrataci.

Destiláty

Jak už bylo řečeno, alkohol jako takový neobsahuje sacharidy. Vyberete-li si ke konzumaci vysokoprocentní alkoholický nápoj jako je například vodka, rum, tequilla nebo whisky, pravděpodobně bude téměř bez sacharidů. Energetická hodnota se však pohybuje okolo 300-400 kJ na 40 ml (velký panák) a tak je na místě zvážit, kolik si jich dáte.

Koktejly a sladké likéry

Naprosté tabu při ketogenní dietě by měly být nejrůznější koktejly, připravované mícháním alkoholu a nealkoholických nápojů typu coca cola, džus či sirup. Problémem tentokrát není alkohol, ale právě nealkoholická složka nápoje, která se s ketogenní dietou neslučuje. Nevhodné jsou také sladké likéry typu Malibu či Baileys.

Tip: Pokud už si nutně potřebujete dát osvěžující alkoholický koktejl, poproste obsluhu, aby vám připravila mojito bez třtinového cukru.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli